Studňa kopaná v skale

Firma Ružek realizuje kopanie studní aj v skale. V horských oblastiach sa vždy v istej hĺbke narazí na skalu. Pri razení studne v skalnatom podloží je postup nasledovný:

Prvá skruža sa osadí na dno výkopu a okolo skruže sa naleje betón. Následne sa doložia ostatné skruže až po úroveň zeme. Zabetónovanie skruže je spoplatnené podľa hĺbky, v ktorej sa skruža bude osádzať. Betónuje sa iba jedna skruža. Potom sa kopíruje vnútorný priemer skruží, skala je dostatočne pevná, preto sa už tento vyrazený priestor nevypažuje skružami. Cena v skale je udaná podľa jej tvrdosti - kompatibility. Najvyššia cena je za úseky v skale, ktorá je kompatibilná - platne. Na razenie v týchto úsekoch používame neinvazívnu trhaciu hmotu - CEVAMIT - ktorá pracuje na báze rozpínania, prípadne štiepacie zariadenie.

Keď sa dosiahne požadovaná hĺbka studne tak doporučujeme zákazníkom rozšírenie priemeru v jej spodnej časti. Je to razenie do boku v stene studne. Vytvorí sa takzvaná kaverna - jaskyňa na dne studne. Jej veľkosť a tvar záleží od uloženia horniny a od jej tvrdosti. Vzhľadom na to že studne v skalách sú zväčša o nádobe, tak táto kaverna zabezpečí dostatočnú zásobu vody v studni.